Рупова Нива (Копришница)

Координати: 41°20′18″N 22°15′19″E / 41.33833° СГШ; 22.25528° ИГД / 41.33833; 22.25528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рупова Нива


Местоположба 41°20′18″N 22°15′19″E / 41.33833° СГШ; 22.25528° ИГД / 41.33833; 22.25528
Основни податоци
Место Копришница
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рупова Ниванаселба од доцната антика во атарот на селото Копришница, Македонија. Во нивата на Д. Тасев, што се наоѓа на 2,5 километри западно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а бил најден и еден питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.