Буеви Ниви (Дрен)

Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буеви Ниви


Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Буеви Нивинаселба од неолитското време во атарот на селото Дрен, Македонија. Се наоѓа близу до селото, на 200 метри од неговата источна страна, на една издолжена и зарамнета височинка. По целата површина има фрагменти од неолитска керамика, меѓу кои доминираат фрагментите со барботин-орнаменти. Најголема концентрација на керамика се забележува во централниот дел на висорамнинката, во нивата на Вано Станоев.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.