Прејди на содржината

Кошарашка Лака (Кошарка)

Координати: 41°25′28″N 22°16′43″E / 41.42444° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.42444; 22.27861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошарашка Лака


Местоположба 41°25′28″N 22°16′43″E / 41.42444° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.42444; 22.27861
Основни податоци
Место Кошарка
Општина Демир Капија
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кошарашка Лакасредновековна населба и некропола во атарот на селото Кошарка, Македонија. На 4 километри јужно од селото при обработувањето на земјата се откриени питоси, а во непосредна близина и еден гроб од камени плочи. На површината има фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.