Прејди на содржината

Колнеш (Дрен)

Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колнеш


Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Колнеш — рударска населба од доцноантичкото време во атарот на селото Дрен, Македонија. На 1 километар јужно од селото има висок рид што преовладува над селото. Целата површина му е прекриена со згура од топена руда, грамади од градежен камен и парчиња од варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.