Голем Змеовец (Дрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем Змеовец
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (светилиште).svg светилиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Голем Змеовецсветилиште од римско време во атарот на селото Дрен, Македонија. На 3 километри североисточно од селото, во варовничките карпи се наоѓа пештера која служела како светилиште во античкиот период и подоцна. Во неа се најдени повеќе монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.