Бука (Дрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бука is located in Македонија
Бука
Местоположба на Бука во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Буканаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Дрен, Македонија. На 2-3 километри источно од селото, Најдо Ангелов во својата нива открил гроб од тегули - „на две води“. Според исказите на сопственикот, во гробот имало ситни коски и предмети од стакло, веројатно унгвентариуми.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.