Забрњик (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Забрњикнаселба и некропола од доцната антика во атарот на селото Корешница, Македонија. На 2 километри југоисточно од селото, на левиот брег на реката Вардар се наоѓаат грамади од градежен материјал. На висорамнинката се забележуваат остатоци од темели на повеќе објекти, особено апсидниот дел на еден поголем објект, поставен во правец исток-запад. Во непосредната близина се пронајдени гробови - тип циста. На површината на теренот се присутни фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.