Маркови Кули (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркови Кули
археолошко наоѓалиште
Маркови Кули is located in Македонија
Маркови Кули
Местоположба на Маркови Кули во Македонија
Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период хеленистичко време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Маркови Кулиутврдување од хеленистичко и доцноантичко време и средниот век во атарот на селото Корешница, Македонија. На околу 200 метри над коритото на Вардар се издига висок рид на чиј врв има остатоци од сувоѕидица што опкружува простор од 1 хектар. Од перманентната ерозија културните слоеви се оштетени во голема мера.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.