Клисура (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клисура
археолошко наоѓалиште
Клисура is located in Македонија
Клисура
Местоположба на Клисура во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° N; 22.23333° E / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° N; 22.23333° E / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Клисура археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 230, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069