Браова Нива (Дрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Браова Ниванаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Дрен, Македонија. На границата помеѓу атарите на селата Дрен и Копришница, по површината на нивите се наоѓа расфрлан градежен камен кој има едно лице добро мазнето. Во една нива бил ископан питос и пренесен во селото Дрен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.