Градина (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градина is located in Македонија
Градина
Местоположба на Градина во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период бронзено време
римско време
Портал „Археологија“

Градина археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија.

Наоѓалиштето претставува некропола и некропола од бронзено време, римско време.

Се наоѓа зад некогашните индустриски објекти - варници, од каде почнуваат да се издигаат масивите на Демиркаписката Клисура. Во 1947/1948 година Археолошки музеј на Македонија, под раководство на Ј. Корошец, извршил ископувања. Веднаш под површината на земјата биле откриени објекти, под нив римски гробови, а под гробовите остатоци од куќа и фрагменти од керамички садови од бронзеното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 227, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069