Црквиште (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црквиштестарохристијанска базилика со некропола и средновековна црква со некропола на подрачјето на градот Демир Капија. На десната страна на стариот магистрален пат Велес-Гевгелија со систематски археалошки истражувања и ископување извршени во 1952-1954 и во 1956 година се откриени темели од старо христијанска трикорабна базилика со нартекс и компартименти од северната страна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069