Црквиште (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште (Демир Капија) (1).jpg

Темелите на црквата

Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°23′31″N 22°15′23″E / 41.39194° СГШ; 22.25639° ИГД / 41.39194; 22.25639Координати: 41°23′31″N 22°15′23″E / 41.39194° СГШ; 22.25639° ИГД / 41.39194; 22.25639
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период рано христијанство
среден век
Портал „Археологија“

Црквиштестарохристијанска базилика со некропола и средновековна црква со некропола на подрачјето на градот Демир Капија. На десната страна на стариот магистрален пат Велес-Гевгелија со систематски археалошки истражувања и ископување извршени во 1952-1954 и во 1956 година се откриени темели од старо христијанска трикорабна базилика со нартекс и компартименти од северната страна.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069