Копанец (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копанец is located in Македонија
Копанец
Местоположба на Копанец во Македонија
Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Копанецнекропола од римското време во атарот на селото Корешница, Македонија. Лежи на околу 800 метри југозападно од селото, на левиот брег на реката Вардар. Во лозјето на Велик Даматов се најдени камени плочи од гробови со конструкции од типот циста. Според исказите на сопственикот на нивата, во неколку гроба биле најдени белезици од стаклена паста, керамички садови, прстени и друго. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.