Бандера (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бандера
археолошко наоѓалиште
Бандера is located in Македонија
Бандера
Местоположба на Бандера во Македонија
Местоположба 41°24′29″N 22°15′0″E / 41.40806° N; 22.25000° E / 41.40806; 22.25000Координати: 41°24′29″N 22°15′0″E / 41.40806° N; 22.25000° E / 41.40806; 22.25000
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (храм).svg храм Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Бандера - Бошавицаархеолошко наоѓалиште кај гратчето Демир Капија. Претставува храм и некропола од римсковреме.

На утоката на Бошава во Вардар се откриени делови од архитектонска декоративна пластика, од монументален објект. Се работи за основи од столбови (јонски тип), делови од архитравни греди со венец, еден јонски капител, како и неколку натписи од II и III век. Најдени се и гробови „на две води“ со конструкции од тегули во кои покојниците биле закопувани и кремирани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 227. ISBN 9989-649-28-6.