Рамниште (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамниште
археолошко наоѓалиште
Рамниште is located in Македонија
Рамниште
Местоположба на Рамниште во Македонија
Местоположба 41°23′31″N 22°15′23″E / 41.39194° N; 22.25639° E / 41.39194; 22.25639Координати: 41°23′31″N 22°15′23″E / 41.39194° N; 22.25639° E / 41.39194; 22.25639
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште кај гратчето Демир Капија. Претставува утврдена населба од железното и хеленистичкото време.

Се наоѓа јужно од месноста Манастир на околу 500 м воздушна линија, на елипсовидно плато на највисокиот рид Рамниште. По изохипсата на висорамнинката можат да се следат остатоци од урнатини, најверојатно од бедем граден од неправилно кршен камен во сувоѕидица. Само на едно место во северниот крај може да се види дел од лицето на ѕидот и неговата ширина која изнесува 3 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 230. ISBN 9989-649-28-6.