Корминиш (Бистренци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056Координати: 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056
Основни податоци
Место Бистренци
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Корминишнекропола од доцноантичко време во атарот на селото Бистренци, Македонија. На 5 километри јужно од селото, во непосредната близина на левиот брег на Вардар, на една флувијална тераса има фрагменти од тегули, имбрекси и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.