Даутлак (Иберли)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даутлак is located in Македонија
Даутлак
Местоположба на Даутлак во Македонија
Местоположба 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861Координати: 41°26′53″N 22°17′19″E / 41.44806° СГШ; 22.28861° ИГД / 41.44806; 22.28861
Основни податоци
Место Иберли
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Даутлакархеолошко наоѓалиште во демиркапиското село Иберли. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од средниот век. Околу 1,5 км југоисточно од селото, на десниот брег на Иберлиска Река се пронајдени гробни конструкции со насоченост исток-запад. Во близината на некрополата се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 233, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069