Автопат (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопат is located in Македонија
Автопат
Местоположба на Автопат во Македонија
Местоположба 41°25′03″N 22°13′02″E / 41.41750° СГШ; 22.21722° ИГД / 41.41750; 22.21722Координати: 41°25′03″N 22°13′02″E / 41.41750° СГШ; 22.21722° ИГД / 41.41750; 22.21722
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (храм).svg храм


Период раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Автопатархеолошко наоѓалиште кај гратчето Демир Капија. Претставува храм од раноантичкото и римското време.

Се наоѓа северозападно од Демир Капија, покрај железничката пруга Скопје-Гевгелија, поточно на клучката каде автопатот А1 се вкрстува со регионалните патишта Р29171 и Р2137.

При патните работи биле откриени остатоци од помала градба. Во неа, на простор од 4 м2 се најдени релјефи, статуети, фрагменти од керамика и друго.[1]

Релјефите и статуетите се од композиција на диоскури во друштво на божици (Артемида). Се претпоставува дека се работи за светилиште посветено на диоскурите (браќата Кастор и Полукс, исто така претставени со соѕвездието Близнаци). Според наодите, наоѓалиштето временски е датирано од IV век п.н.е. до II век од н.е.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 227. ISBN 9989-649-28-6.