Близнаци (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Близнаци
лат. Gemini
Gemini constellation map mk.svg
Кратенка Gem
Генитивно Geminorum
Ректасцензија 7 ч.
Деклинација +20°
Површина 514 (°)² (30th)
Главни ѕвезди 8, 17
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
80
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 4
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 1
Најсјајна ѕвезда Полукс (β Gem) (1.1m)
Најблиска ѕвезда Pollux (β Gem)
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Метеорски дождови геминиди
ро-геминиди
Соседни
соѕвездија
Рис
Кочијаш
Бик
Орион
Еднорог
Мало Куче
Рак
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец февруари.

Близнаци е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Gemini се однесува на митолошките близнаци Кастор и Полукс, а неговиот симбол е Gemini.svg. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Бик на запад и Рак на исток, со Кочијаш и Рис на север и Еднорог и Мало Куче на југ.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.