Делфин (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делфин
лат. Delphinus
Delphinus constellation map mk.svg
Кратенка Del
Генитивно Delphini
Ректасцензија 20.7 ч.
Деклинација +13.8°
Површина 189 (°)² (69th)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
19
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда Rotanev (β Del) (3.63m)
Најблиска ѕвезда HD 197076
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Лисица
Стрела
Орел
Водолија
Ждребе
Пегаз
Видливо на ширина од +90° до −70°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

Делфин е соѕвездие на северното небо многу блиску до небесниот екватор. Неговото латинско име значи делфин. Тоа е едно мало соѕвездие, и од 88-те се наоѓа на 69-то место. Делфин е едно од соѕвездијата кои ги забележал Птоломеј.


Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]