Водолија (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Водолија
лат. Aquarius
Aquarius constellation map mk.svg
Кратенка Aqr
Генитивно Aquarii
Ректасцензија 23 ч.
Деклинација −15°
Површина 980 (°)² (10th)
Главни ѕвезди 10, 22
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
97
Ѕвезди со планети 5
Ѕвезди посјајни од 3,00m 2
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда β Aqr (Садалсуд) (2.9m)
Најблиска ѕвезда EZ Aqr
сг,  пс)
Месјеови објекти 3
Метеорски дождови мартовски аквариди
ета-аквариди
делта-аквариди
јота-аквариди
Соседни
соѕвездија
Риби
Пегаз
Ждребе
Делфин
Орел
Јарец
Јужна Риба
Вајар
Кит
Видливо на ширина од +65° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец октомври.

Водолија (лат. Aquarius, Aqr) — соѕвездие и едно од знаците во зодијакот, сместено меѓу соѕвездијата Јарец и Риби. Неговиот симбол е Aquarius.svg, опис на вода.

Соѕвездието Водолија е едно од најстарите познати соѕвездија.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • H. A. Rey, The Stars—A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.