Камелеон (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камелеон
лат. Chamaeleon
Chamaeleon constellation map mk.svg
Кратенка Cha
Генитивно Chamaeleontis
Ректасцензија 11 ч.
Деклинација −80°
Површина 132 (°)² (79th)
Главни ѕвезди 3
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
16
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Cha (4.05m)
Најблиска ѕвезда α Cha
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови None
Соседни
соѕвездија
Мува
Кобилица
Летечка Риба
Маса
Октант
Рајска Птица
Видливо на ширина од +0° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец април.

Камелеон е мало соѕвездие на јужното небо. Наречено е според камелеонот, кој е еден вид гуштер. Првпат е дефинирано во 16 век. Во Австралија неофицијално се нарекува „од коњ на магаре“ („the Frying Pan“).

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]