Водна Змија (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Водна Змија
лат. Hydra
Hydra constellation map mk.svg
Кратенка Hya
Генитивно Hydrae
Ректасцензија 8-15 ч.
Деклинација −20°
Површина 1303 (°)² (1st)
Главни ѕвезди 17
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
75
Ѕвезди со планети 6
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда Алфард (α Hya) (1.98m)
Најблиска ѕвезда HR 4458
сг,  пс)
Месјеови објекти 3
Метеорски дождови Alpha Hydrids
Sigma Hydrids
Соседни
соѕвездија
Пумпа
Рак
Мало Куче
Кентаур
Гавран
Пехар
Лав
Вага
Волк (агол)
Еднорог
Крма
Компас
Секстант
Девица
Видливо на ширина од +54° до −83°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец април.

Водна Змија (латински: Hydra) е најголемото од сите 88 соѕвездија, со 1.303 квадратни степени. Има долга историја, и познато е уште од времето на Птоломеј. Најчесто се прикажува симболично како водена змија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]