Вајар (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајар
лат. Sculptor
Sculptor constellation map mk.svg
Кратенка Scl
Генитивно Sculptoris
Ректасцензија 0 ч.
Деклинација −30°
Површина 475 (°)² (36th)
Главни ѕвезди 4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
18
Ѕвезди со планети 2
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Scl (4.31m)
Најблиска ѕвезда θ Scl
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Соседни
соѕвездија
Кит
Водолија
Јужна Риба
Жерав
Феникс
Печка
Видливо на ширина од +50° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец ноември.

Вајар е мало и незабележливо соѕвездие на јужното небо. Првпат е забележано од Никола Луј де Лакај во XVIII век, кој го нарекол Apparatus Sculptoris („Вајарова Работилница“), но името подоцна е скратено.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]