Феникс (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Феникс
лат. Phoenix
Phoenix constellation map mk.svg
Кратенка Phe
Генитивно Phoenicis
Ректасцензија 0 ч.
Деклинација −50°
Површина 469 (°)² (37th)
Главни ѕвезди 4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
25
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда α Phoenicis (Ankaa) (2.39m)
Најблиска ѕвезда ν Phoenicis
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови феникиди
Соседни
соѕвездија
Вајар
Жерав
Тукан
Мала Водна Змија (агол)
Еридан
Печка
Видливо на ширина од +32° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец ноември.

Феникс е мало соѕвездие на јужното небо. Наречено е според митската птица феникс. Не е забележливо, содржи само две ѕвезди кои се посјајни од величина 5,0. Најсјајната ѕвезда Alpha Phoenicis наречена е Анка, арапски збор за „чамец“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]