Овен (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Овен
лат. Aries
Aries constellation map mk.svg
Кратенка Ari
Генитивно Arietis
Ректасцензија 3 ч.
Деклинација +20°
Површина 441 (°)² (39th)
Главни ѕвезди 3, 10
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
67
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 2
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда α Ari (Hamal) (2.0m)
Најблиска ѕвезда Teegarden's Star
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови

May Arietids
Autumn Arietids
Delta Arietids
Epsilon Arietids
Daytime-Arietids

Aries-Triangulids
Соседни
соѕвездија

Персеј
Триаголник
Риби
Кит

Бик
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец декември.

Овен е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Aries значи овен, а неговиот симбол е Aries.svg, и ги претставува роговите на овенот. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Риби на запад и Бик на исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars—A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]