Прејди на содржината

NGC 918

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 918

{{{опис}}}

Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 25 м 50,8 с
Деклинација + 18° 29' 45"
Положбен агол 158°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 јануари 1831
Други ознаки UGC 1888, MCG 3-7-11, CGCG 462-11, KARA 103, IRAS 02230+1816

NGC 918спирална галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 918 се споменува и како UGC 1888, MCG 3-7-11, CGCG 462-11, KARA 103, IRAS 02230+1816.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 11 јануари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 918 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 918 има привидни димензии од 3,5' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 25 м 50,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 18° 29' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 158°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 918 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9236. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 130; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1218. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 443.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]