Прејди на содржината

Каталог на најважните галаксии

Од Википедија — слободната енциклопедија

Каталог на најважните галаксии (англиски: The Catalogue of Principal Galaxies, PGC) — астрономски каталог објавен во 1989 г. кој ги наведува екваторските координати (B1950 и J2000) и назнаките на 73.197 галаксии. 40.932 координати (56%) имаат стандардно отстапување помало од 10″. Во каталогот се содржат 131.601 називи од 38 најзастапени извори. Наведени се и сите достапни средновредносни податоци за објектите:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Paturel, G.; Fouque, P.; Bottinelli, L.; Gouguenheim, L. (1989). „An extragalactic database. I - The Catalogue of Principal Galaxies“. Astronomy and Astrophysics Supplement Series (ISSN 0365-0138). 80 (3): 299–315. Bibcode:1989A&AS...80..299P.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)