Астрономски каталог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Астрономски каталог — список или табела на астрономски објекти, групирани по ист тип, морфологија, потекло, средство на пронаоѓање или начин на откривање. Се изработуваат со извидување и попишување на објектите на небото.

Каталози од историска важност[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Ѕвезден катало.

Често користени каталози[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kepple, George Robert; Glen W. Sanner (1998). The Night Sky Observer's Guide, Том 1. Willmann-Bell, Inc. стр. 18. ISBN 0-943396-58-1.
  2. „Observatoire de Paris (Abd-al-Rahman Al Sufi)“. Посетено на 19 април 2007.
  3. „Observatoire de Paris (LMC)“. Посетено на 19 април 200. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. http://www.usno.navy.mil/USNO/astrometry/optical-IR-prod/usno-b1.0
  5. http://www.usno.navy.mil/USNO/astrometry/optical-IR-prod/nomad
  6. http://www.usno.navy.mil/USNO/astrometry/optical-IR-prod/icas/usno-icas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]