Тихо Брахе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тихо Отесен Брахе
Роден(а)14 декември 1546
замок Кнутсторп, Сканија
Починал(а)24 октомври 1601 (старост: 54)
Прага
НационалностДанец
Образованиеприватно
Занимањеблагородник, астроном
ВераЛутеранство
СопружникКирстин Брабара Јоргенсдатер
Деца8
РодителиОте Брахе и Беате Биле
Потпис
Споменик на Тихо Брахе и Јоханес Кеплер во Прага

Тихо Брахе (дан. Tycho Brahe, 14 декември 154624 октомври 1601) роден како Тихо Отесен Брахе,[1][2][3] бил дански астроном. Студирал во Копенхаген, Лајпциг, Росток и Аугсбург.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Henderson.
  2. E. Atlee Jackson (2001). Exploring Nature's Dynamics. Wiley-IEEE. стр. 12. ISBN 9780471191469. http://books.google.com/?id=8UD-pXH1kDYC&pg=PA12&dq=referred-to-as-tycho. посет. 20 декември 2009 г. 
  3. Alena Šolcová: From Tycho Brahe to incorrect Tycho de Brahe..., Acta Universitatis Carolinae, Mathematica et Physica 46, Supplementum, Carolinum, Prague 2005, p. 29–36.