Кнутсторп

Координати: 55°58′46″N 13°08′05″E / 55.97944° СГШ; 13.13472° ИГД / 55.97944; 13.13472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнутсторп
Knutstorps slott
Свалев

Замокот Кнутсторп
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шведска Сканија" does not exist|220px|Кнутсторп во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шведска Сканија" does not exist]]
Сканија, Шведска
Тип замок
Координати 55°58′46″N 13°08′05″E / 55.97944° СГШ; 13.13472° ИГД / 55.97944; 13.13472
Изграден XVI век[1]
Отворен за
јавноста
обиколки со водич

Кнутсторп (шведски: Knutstorps slott) е замок во општината Свалев (покраина Сканија) во јужна Шведска. Изграден е во XVI век за потребите на властелинот Оте Брахе.

Замокот е родно место на славниот дански астроном Тихо Брахе (1546-1601).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]