Џон Хершел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Хершел
Julia Margaret Cameron - John Herschel (Metropolitan Museum of Art copy, restored).jpg
Роден(а)7 март 1792
Слау, Британија
Починал(а)11 мај 1871
Колингвуд,
ЖивеалиштеСлау
Кејптаун
НационалностБританец
Познат попронаоѓач на фотографијата
Влијание одВилијам Хершел (татко)

Сир Џон Фредерик Вилијам Хершел (англиски: John Frederick William Herschel; Слау 7 март 1792 - Колингвуд, 11 мај 1871)[1]англиски математичар, астроном, хемичар и експериментален фотограф/пронаоѓач. Исто така дал значаен придонес во ботаниката. Бил син на астрономот Вилијам Хершел.

Џон Хершел прв го вовел јулијанскиот ден во астрономијата. Дал имиња за 7 Сатурнови сателити и 4 Уранови сателити. Имал многу придонеси на полето на фотографијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Herschel, Sir John Frederick William, 1792-1871, astronomer“. NAHSTE project. University of Edinburgh. Архивирано од изворникот на 2007-05-10. Посетено на 2014-07-13.