Паун (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паун
лат. Pavo
Pavo constellation map mk.svg
Кратенка Pav
Генитивно Pavonis
Ректасцензија 20 ч.
Деклинација −65°
Површина 378 (°)² (44th)
Главни ѕвезди 7
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
24
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда α Pav (Joo Tseo, Peacock) (1.94m)
Најблиска ѕвезда δ Pav
сг,  пс)
Месјеови објекти 0
Метеорски дождови делтапавониди
Соседни
соѕвездија
Октант
Рајска Птица
Олтар
Телескоп
Индијанец
Видливо на ширина од +30° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Паун (лат. Pavo) е соѕвездие на јужното небо. Тоа е едно од дванаесетте соѕвездија забележани од Петар Планциј, и за првпат е објавено на небесен глобус со дијаметар од 35 cm во 1597 (или 1598) во Амстердам. Првиот опис на ова соѕвездие во небесен атлас е даден од Јохан Бајер во Уранометрија од 1603 година.

Видливи одлики[уреди | уреди извор]

Во Австралија, дел од ова соѕвездие е наречено „тава со долга дршка“ и се користи како водич за да се најде југ според ѕвездите.

Најпознатата ѕвезда во ова соѕвездие е δ Паун, блиска ѕвезда налик на нашето Сонце. φ2 Паун, е уште една ѕвезда налик на нашето Сонце, за која се смета, иако не е потврдено, дека има екстрасоларна планета.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]