Бик (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бик
лат. Taurus
Taurus constellation map mk.svg
Кратенка Tau
Генитивно Tauri
Ректасцензија 4 ч.
Деклинација 15°
Површина 797 (°)²
Главни ѕвезди 7
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
130
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 4
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда Алдебаран (α Tau) (0,9m)
Најблиска ѕвезда 10 Tau
сг,  пс)
Месјеови објекти 2
Метеорски дождови Тауриди
Бета-тауриди
Соседни
соѕвездија
Кочијаш
Персеј
Овен
Кит
Еридан
Орион
Близнаци
Видливо на ширина од +90° до −65°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец January.

Бик (лат. Taurus, Tau) е едно од соѕвездијата на зодијакот, со симбол е Taurus.svg (Unicode ♉), односно приказ на главата на бикот. Соѕвездието Бик е големо и истакнато на северната полутопка на зимското небо, и се наоѓа меѓу соѕвездијата Овен на запад и Близнаци на исток; на север лежи Персеј и Кочијаш, на југоисток е Орион, на југ Еридан, а на југозапад Кит.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]