Летечка Риба (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Летечка Риба
лат. Volans
Volans constellation map mk.svg
Кратенка Vol
Генитивно Volantis
Ректасцензија 8 ч.
Деклинација −70°
Површина 141 (°)² (76th)
Главни ѕвезди 6
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
12
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m none
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) none
Најсјајна ѕвезда β Vol (3.77m)
Најблиска ѕвезда β Vol
сг,  пс)
Месјеови објекти none
Метеорски дождови none
Соседни
соѕвездија
Кобилица
Сликар
Златна Рипка
Маса
Камелеон
Видливо на ширина од +15° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Летечка Риба (или Воланс, латински - Volans) е соѕвездие на јужното небо. Латинското име е кратенка од оригиналното - Piscis Volans. Ова соѕвездие е едно од дванаесетте соѕвездија кои ги забележал Петар Планциј од опсерваторијата Пиетер Диркзун Кејсер и Фредерик де Хоутман, и за првпат се појавува на небесниот глобус печатен во 1597 (или 1598) во Амстердам. Првиот опис на ова соѕвездие во небесен атлас е во Уранометрија од 1603 година на Јохан Бајер.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]