Голема Мечка (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема Мечка
лат. Ursa Major
Ursa Major constellation map mk.svg
Кратенка UMa
Генитивно Ursae Majoris
Ректасцензија 10.67 ч.
Деклинација +55.38°
Површина 1280 (°)² (3-то)
Главни ѕвезди 7, 20
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
93
Ѕвезди со планети 8
Ѕвезди посјајни од 3,00m 6
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 12
Најсјајна ѕвезда ε UMa (Alioth) (1.7124m)
Најблиска ѕвезда Lalande 21185
сг,  пс)
Месјеови објекти 7
Метеорски дождови Alpha Ursa Majorids
Leonids-Ursids
Соседни
соѕвездија
Змеј
Жирафа
Линкс
Мал Лав
Лав
Береникина Коса
Ловачки Кучиња
Воловар
Видливо на ширина од +90° до −30°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец April.
Big dipper.triddle.jpg
Плуг

Голема Мечка или Ursa Major е соѕвездие видливо преку целата година во најголемиот дел од северната хемисфера. Латинскиот назив значи голема мечка. Во него доминира најпознатата група ѕвезди познати кои се корисен показател на север, и кои имаат митолошко значење во бројни култури низ светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]