Був (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Був
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Физички податоци
Привидни димензии 2,83' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 16 февруари 1781
Други ознаки M 97, PK 148+57.1, CS=15.9

Був (NGC 3587 или Месје 97, M67) — планетарна маглина во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Був и NGC 3587 се споменува и како Messier 97, M 97, PK 148+57.1, CS=15.9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 16 февруари 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Був е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 m.[2] Був има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,83'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Був е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 46; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3827. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 59.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Був (маглина) на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]