Вртимушка (галаксија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртимушка
Поглед кон Вртимушка
Поглед кон Вртимушка
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 3 м 12,4 с
Деклинација +54° 20' 58""
Положбен агол 26°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,3
Површински сјај 14,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 28,8' x 26,9'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 27 март 1781
Други ознаки M 101, UGC 8981, MCG 9-23-28, IRAS 14013+5435, CGCG 272-21, KARA 610, Arp 26, VV 344, VV 456, Pinwheel Galaxy

Вртимушка (Месје 101, M101 или NGC 5457) — спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5457 и Месје 101 се споменува и како Messier 101, M 101, UGC 8981, MCG 9-23-28, IRAS 14013+5435, CGCG 272-21, KARA 610, Arp 26, VV 344, VV 456, Pinwheel Galaxy.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 27 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Вртимушка е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,9 m/лм2.[2] Вртимушка има привидни димензии од 28,8' х 26,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 3 м 12,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +54° 20' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 26°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Вртимушка е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50063. Во рамките на атласот на длабокото небо, „Уранометрија“ 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 49; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001400000014ч &1000000000000000300000003м &1000000000000012600000012,6с, +&1000000000000005400000054° &1000000000000002000000020′ &1000000000000005700000057″