NGC 5385

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5385


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 52 m 31,8 s
Деклинација +76° 9' 48""
Податоци од набљудување
Вид на објект астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 мај 1831
Други ознаки not an OCL

NGC 5385 е астеризам во соѕвездието Мала Мечка, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5385 се споменува и како not an OCL.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 мај 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5385 е од видот *Grp.[1] NGC 5385 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 52 m 31,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +76° 9' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5385 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 10; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4558. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1374.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]