5 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

5 мај е 125-иот ден во годината според григоријанскиот календар (126-и во престапна година). Остануваат 240 денови до крајот на годината.

Настани:

553  Јустинијан I го свикал Петтиот вселенски собор во Константинопол.
1891  Петар Илич Чајковски диригирал на отворањето на концертната сала Карнеги Хол во Њујорк.
1936  Трупите на фашистичка Италија под команда на генерал Пјетро Бадољо го окупираа главниот град на Етиопија, Адис Абеба.
1961  Во Флорида, САД од лансирната рампа на Кејп Канаверал, Алан Шепард со вселенски брод е лансиран како прв американски космонаут во вселената.
1993  Република Турција и Република Македонија воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.

Родени:

1813  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1818  Карл Маркс — германски политички философ.
1846  Хенрик Сјенкјевич — полски писател, нобеловец.
1909  Миклош Радноти — унгарски поет.
1920  Боро Андов — македонски поет за деца.
1924  Незир Незири — македонски учител.
1927  Крум Монев — македонски борец.
1943  Игнасио Рамоне — шпански новинар и писател.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1963  Џејмс ЛаБривокалист на Dream Theater.
1966  Сергеј Станишевпремиер на Бугарија.
1968  Бобан Бабунски — македонски фудбалер.
1985  Емануеле Џакерини— италијански фудбалер.

Починале:

1821  Наполеон Бонапарт — француски император и војсководец.
1860  Рене Лалик — француски дизајнер.
1995  Михаил Ботвиник — руски шахист.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември