Рене Лалик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рене Лалик
Роден Рене Жил Лалик

(René Jules Lalique)
6 април 1860
Ај, Марна, Франција

Починал 1 мај 1945
Националност Французин
Занимање дизајнер на стакло и накит

Рене Жил Лалик (француски: René Jules Lalique; 6 април 18601 мај 1945) — француски дизајнер на стакло и накит, којшто работел во областа на декоративните уметности и е познат по неговите изработки од обоено стакло во арт нуво стил. Најпознати се неговите шишенца за парфем, вазни, накит, лустери, часовници, а кон крајот на животот и орнаметални фигури за автомобилски радијатори. Компанијата што ја основал работи и денес.

Неговото име се поврзува со креативноста и квалитетот, бидејќи секогаш дизајнирал раскошни, но истовремено и дискретни предмети.

Галерија[уреди | уреди извор]