27 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

27 мај е 147-иот ден во годината според григоријанскиот календар (148-и во престапна година). Остануваат 218 денови до крајот на годината.

Настани:

1703  Рускиот цар Петар Велики, на утоката на реката Нева, во Балтикот, основа град, кој според него е наречен Санкт Петербург (до 1914 г.), Петроград (до 1924 г.), Ленинград (до 1992 г.), а потоа повторно Санкт Петербург. Од 1712 до 1918 г. градот бил престолнина на Царска Русија.
1957  Пуштен е во погон првиот агрегат на ХЕЦ „Вруток“.
1996  Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасадори.

Родени:

1877  Изадора Данкан — американска балерина.
1894  Луј Фердинан Селин — истакнат француски писател.
1907  Рејчел Карсон — американски зоолог и биолог.
1912  Кирил Миљовски — македонски револуционер, академик, општественик и прв ректор на Универзитетот во Скопје.
1947  Душан Николовски — македонски рударски инженер.
1947  Бранко Облак — словенечки и југословенски фудбалер и тренер.
1974  Емруш Сума — поранешен член на ОНА.
1973  Никола Маџиров — македонски поет, есеист и преведувач.
1982  Кевин де Верт — белгиски велосипедист.

Починале:

1508  Лудовико Сфорца — милански војвода.
1840  Николо Паганинииталијански композитор и виолинист.
1964  Џавахарлал Нехрудржавник, симбол на новата Индија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември