Кевин де Верт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин де Верт
Де Верт на Омлоп Хет Волк 2008
Лични податоци
Цело имеКевин де Верт
Роден27 мај 1982(1982-05-27)(41 г.)
Дуфел, Белгија
Висина1,82 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2001
2002
Рабобанк јуниор
Рабобанк ГС3
Професионални клубови
2002–2004
2005–2006
2007–2008
2009–2014
2015
Рабобанк
Квик Степ-Инерџетик
Кофидис
Квик Степ
Лото НЛ-Џамбо

Кевин де Верт (холандски: Kevin De Weert; р. 27 мај 1982) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално возел во периодот 2002-2015 година.

Во октомври 2014 година било објавено дека ќе се приклучи на Џамбо-Висма со двегодишен договор од 2015 година, а спортскиот директор на екипата ја опишал неговата улога како помошник за возачите на екипата на етапните трки.[1] Де Верт се повлекол на неговиот 33. роденден поради постојаните фекти на повредите здобиени во неговата кариера.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1998
1. Национално хронометарско првенство под 17 години
2000
1. Национално хронометарско првенство под 19 години
1. Џиро дела Тоскана под 19 години
2001
7. Зесбергенпрејс Харелбеке
2002
2. Зесбергенпрејс Харелбеке
5. Краен пласман Тур де л’Авенир
2003
5. ОЗ Тур Бенеден-Мас
9. ГП Стад Зотегем
2007
4. Краен пласман Етоал де Бесеже
2010
17. Краен пласман Тур де Франс
2011
10. Краен пласман Четири дена Динкерк

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Џорџ Бенет се приклучува на Белкин“. sbs.com.au. 10 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-20. Посетено на 18 октомври 2014.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/de-weert-calls-it-a-day

Надворешни врски[уреди | уреди извор]