13 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

13 мај е 133-иот ден во годината според григоријанскиот календар (134-и во престапна година). Остануваат 232 денови до крајот на годината.

Настани:

1871  Во Италија е донесен закон со кој на Светата Столица ѝ се дозволува да има седиште во Ватикан.
1901  Македонскиот драматург Војдан Чернодрински ја формира првата македонска театарска група „Скрб и утеха“.
1961  Преку ТВ Белград е емитувана првата телевизиска емисија од Студио Скопје, наречена „Балкански концерт“ која ја изведоа првенците на Балетот при македонскиот народен театар, Елпида Пакоска и Јован Пашти.
1981  Атентат врз папата Јован Павле II во Рим. Папата го преживеа атентатот.
1990  Крвава пресметка меѓу навивачите на загребски Динамо и белградска Црвена Звезда на стадионот Максимир во Загреб.
2001  Формирана е Владата на широката коалиција, во која учествуваат најзначајните политички субјекти ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП со премиер Љубчо Георгиевски.

Родени:

1655  Инокентиј XIII — римски папа.
1792  Пиј IX — римски папа.
1795  Павел Јозеф Шафарик — словачки и чешки филолог и етнограф.
1840  Алфонс Доде — француски писател.
1842  Артур Саливен — британски композитор и диригент.
1882  Жорж Брак — француски сликар.
1912  Гил Еванс — канадски џез-пијанист и аранжер.
1934  Алексо Лозановски — македонски поет и раскажувач.
1941  Ричи Валенс — американски пејач.
1950  Стиви Вондер — американски музичар.
1961  Денис Родман — американски кошаркар.
1973  Мери Николова — македонски поет.
1973  Гордана Вренцоска — македонски графички и моден дизајнер.
1981  Давид Лопез — шпански велосипедист.
1982  Огучи Ониеву — американски фудбалер.
1983  Џони Хогерланд — холандски велосипедист.
1986  Александар Рибак — норвешки пејач.
1986  Зимон Гешке — германски велосипедист.

Починале:

1878  Џозеф Хенри — американски физичар.
1988  Чет Бејкер — американски џез-трубач.
2004  Паскал Паскалевски — македонски поет и драмски писател.
2011  Тихомир Јовановски — македонски економист.
2013  Иво Лауренчиќ — македонски маркетиншки експерт.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември