Алексо Лозановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексо Лозановски
Роден 15 мај 1934
Арвати, Ресенско,  Кралство Југославија
Занимање поет и разкажувач

Алексо Лозановски (Арвати, Ресенско, 15 мај 1934) — македонски поет и раскажувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Лозановски е роден на 13 мај 1934 година во село Арвати, Преспанско. Основно образование завршил во село Крани. Во 1965 година со своето семејство се иселува во Битола, каде живее сè до 1971 година, кога заминува за Канада. Уште во раната младост почнал да пишува поезија и проза и до денес ја негува таа своја страст. Алексо Лозановски е активен член на Македонското литературно друштво „Браќа Миладиновци“ во Торонто.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 141 - 142.
  2. Насевски, Бошко; Ангелова, Дора. Геровска, Драгица (1995). Македонски Иселенички Алманах '95. Скопје: Матица на Иселениците на Македонија.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)