Џозеф Хенри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џозеф Хенри
Роден(а)17 декември 1797(1797-12-17)
Олбани, САД
Починал(а)13 мај 1878(1878-05-13) (возр. 80)
Вашингтон, САД
НационалностСАД
Алма матерАкадемија Албани
Познат(а) поЕлектромагнетна индукција, го измислил предвесникот на електричното ѕвонче и електричниот релеј
Верапрезвитеријанец
СопружникХариет Хенри
ДецаВилијам Александар (1832–1862)
Мери Ана Хенри (1834–1903)
Хелен Луиза (р. 1836)
Каролин (р. 1839)

Џозеф Хенри (англиски: Joseph Henry; 17 декември 1797 - 13 мај 1878) — американски физичар.

Се смета за еден од најголемите американски научници по Бенџамин Френклин. Џозеф Хенри бил пионер во областа на електромагнетизмот, го открил феноменот на самоиндукција - волтажа што е произведена од променливата струја. Неговата работа била од клучно значење за пронаоѓањето на телеграфот, електричниот мотор и на телефонот. Во 1846 година Хенри станал првиот директор на Институтот Смитсонијан и еден од основачите на Националната академија на науките. Во 1893 година по него била наречена стандардната електрична единица на индукциски отпор, хенри.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)