Папа Пиј IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pius IX
Popepiusix.jpg
Родено име гроф Џовани Марија Мастаи ферети
Папа од 16 јуни 1846
Папа до 7 февруари 1878
Претходник Папа Григур XVI
Наследник Папа Лав XIII
Роден 13 мај 1792
Сенигалиа, Италија
Починал 1 јуни 1846
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Папа Пиј IX (латински: Pius PP. IX) (13 мај 1792 - 7 февруари 1878) бил римски папа од 16 јуни 1846 до 1 јуни 1878. Тој бил папата со најдолгиот понтификат досега, во времетраење од 31 година и 236 дена. За време на неговиот понтификат, Папската држава изгубила најголем дел од својата територија, а тој се повлекол во Ватикан. Во 1854 ја прогласил догмата за безгрешната Богородица, а во 1870 за непогрешливиот папа.