Папа Павле VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павле VI
Pope Paul VI. 1967.jpg
Родено име Џовани Батиста Енрико Антонио Марија Монтини
Папа од 21 јуни 1963
Папа до 6 август 1978
Претходник Јован XXIII
Наследник Јован Павле I
Роден 26 септември 1897
Знаме на Италија
Починал 6 август 1978
Други папи по име Павле

Павле VI, роден Џовани Батиста Енрико Антонио Марија Монтини (итал. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini) бил римокатолички папа од 1963 до 1978. Тоа е почетокот на Католичката црква во време на поголемиот дел од Вториот Ватикански собор и играл голема улога за приложување на неговите решенија.

Наводи[уреди | уреди извор]