Папа Григориј XIV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gregorius XIV
Родено име Николо Сфондрати
Папа од 5 декември 1590
Папа до 16 октомври 1591
Претходник Папа Урбан VII
Наследник Папа Инокентиј IX
Роден 11 февруари 1535
Сома Ломбардо, Италија
Починал 16 октомври 1591
Рим
Други папи по име Григориј (појаснување)

Гргур XIV (лат. Gregorius PP. XIV; 11 февруари 1535 - 16 октомври 1591) — римски папа од 5 декември 1590 до 16 октомври 1591[1]. Учел право. Бил назначен за кардинал и се доселил во Рим, но бил оддалечен од Римската курија. Пред конклавата неговата кандидатура за папа била поднесени благодарение на влијанието на шпанскиот двор. Откако бил избран за папа ја подрувал антифранцуската политика на шпанскиот крал Филип II. По 10 месец од неговиот избор запапа, тој починал.

Наводи[уреди | уреди извор]