Папа Анаклет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Папа Анаклетиус
Popeanacletus.JPG
Родено име Анаклетиус
Папа од 76
Папа до 88
Претходник Папа Линус
Наследник Папа Климент I
Роден непознато
Починал непознато
Други папи по име Бенедикт

Клет (Анаклет) (латински Cletus (Anacletus)) (? - 88(90)) - римски папа од 76 (78) до 88 (90).